Coworking space: Prečo sa z neho oplatí pracovať?

5 Shares

Coworking space je priestor, ktorý je určený pre ľudí, ktorí pracujú nezávisle alebo v tíme, a pre výšší výkon alebo aj zábavu potrebujú komunitné pracovné prostredie.

V coworking space sú ľudia častokrát produktívnejší, rýchlejšie nájdu kvalitný network a majú zaujímavejšie podmienky ako doma v kuchyni.

Moje skúsenosti s coworking space

Po prvý krát som sa stretla s coworking space v Berlíne, pretože odtiaľ pracoval môj spolubývajúci, ktorý bol grafický dizajnér. Pracoval ako freelancer a nebavilo ho pracovať z domu, lebo sa cítil osamelý a neproduktívny.

Keď som o rok neskôr začala freelancovať ja, tak som sa mala podobné pocity. Mala som potrebu “chodiť niekam do práce”, aj keď som pracovala na voľnej nohe. Priestor a internet v byte, v ktorom som bývala bol síce výborný, chýbala mi však komunita podobne naladených ľudí.

Som veľmi rada, že prvým coworking space, odkiaľ som mala tú česť pracovať bol Ateliér 220 v legendárnej Cvernovke. Spoluateliérnici boli ľudia veľmi kreatívni a ja som sa od nich veľa naučila o freelancovaní. V tej istej budove sídlil Connect Coworking, kam som pravidelne chodila na prednášky alebo na spoločenské udalosti 🙂

Mojím obľúbeným coworking space posledných dvoch rokov je Dojo Bali, v ktorom som bola jednou z prvých členov. Dojo Bali je dom, ktorý má dve časti, bazén, prednú terasu, Skype miestnosti, klimatizované miestnosti, reštauráciu a kaviareň… Pracujú odtiaľ ľudia, ktorí sú buď freelanceri alebo online podnikatelia a komunita je z celého sveta. Niektorí sa na Bali zdržia roky a niektorí sú tam len mesiac.

coworking space pracovat
Na Medzinárodný deň žien 2017 sme sa takto v Dojo Bali dali odfotiť 🙂

Coworking space Dojo Bali sa nachádza asi minútu pešo od Echo beach a 5 minút od mojej obľúbenej vlny. Za dva roky od otvorenia sa vypracoval na jeden z najpopulárnejších coworkingov nielen Bali, ale aj vo svete.

Myslím si, že tento coworking space je taký populárny, preto, lebo to nie je len priestor, ale najmä komunita ľudí, ktorí spolupracujú a pomáhajú si. Mávame pravidelné prednášky, mesačnú grilovačku, okrem toho sa organizujú výlety a vo Facebook skupine sa diskutuje o pracovných a cestovateľských tipoch a trikoch.

Investícia do práce z coworking space?

Pracovať z coworking space nemusí byť lacné. Ja sa na to pozerám ako na investíciu do práce, zručností a spoznávania ľudí, ktorí ma môžu ľudsky a podnikateľsky posunúť ďalej.

Ceny za členstvá v coworking spaces sa líšia od lokality, typu členov či firiem i samotného prístupu majiteľa.

V Dojo si väčšinou kupujem 50 – 100 hodinový členský balíček, za ktorý zaplatím cca 67 – 114 EUR mesačne. V Dojo bývajú pravidelné workshopy na témy online podnikania či marketingu zdarma. V bratislavskom Connect Coworking stojí 10 vstupov do ľubovoľných Connect priestorov 109 EUR/mesačne. V prvom berlínskom coworking space Betahaus stojí mesačné členstvo 99 EUR, ktoré členom zabezpečí flexibilný pracovný stolík (miesto) a vystup na eventy. Good deal!  V thajskej mekke digitálneho nomádstva Chaing Mai som sa dozvedela, že väčšina kaviarní má funkciu coworking space a za členské sa neplatí. Platí sa len konzumné v podobe kávičiek a limonád. Takto to funguje aj v mojej obľúbenej kaviarni Lab v Starej tržnici, odkiaľ pravidelne pracujem. Lab patrí do siete Connect Coworking spaces.

Záver

Moja rada od srdca je tá, že keď sa cítiš osamelo či neproduktívne pri práci z domu, poobzeraj sa po najbližšom coworking space, prípadne si nejakú coworking komunitu založ. Nie je to “rocket science”. Niekedy sa stačí s podobne naladenými ľuďmi stretávať u niekoho na terase alebo v tichšej kaviarni. Hlavné je si pomáhať a podporovať sa.

Máš otázky alebo konštruktívne komenty? Sem s nimi: Do komentárov alebo do správy cez kontaktný formulár

Ak nechceš zmeškať články, tipy na freelancing a remote work alebo chceš byť informovaný/á o podujatiach, registrujte sa na odber ALOHA emailu:

PS: Tento článok bol napísaný z coworking kaviarne Lab v Starej tržnici.

S letným pozdravom,

Silvia


SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU” 

Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.

 

5 Shares

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *