Čo je to digitálne nomádstvo?

17 Shares

Dôvod prečo píšem tento článok je ten, že sa ma na otázku ,,Čo je to digitálne nomádstvo?” ľudia pýtajú pravidelne, takže odpoveďou cez blog si uľahčím život a zároveň tento termín vysvetlím viacerým 🙂

V tomto článku sa zameriam na podstatu výrazu, ktorý sa v médiách alebo na podujatiach v posledných rokoch často spomína.

Čo je to digitálne nomádstvo?

Digitálne nomádstvo je životný štýl a zjednodušene by som mohla povedať, že digitálny nomád je len ďalší výraz pre toho, kto pracuje na diaľku.

Digitálni nomádi sú ľudia, ktorí využívajú technológie na to, aby mohli žiť nomádskym spôsobom života a popri ňom zarábať.

Hlavnou motiváciou digitálneho nomáda je túžba po slobode v živote, v priestore alebo v spôsobe výkonu práce.

Keďže sa jedná o životný štýl, správanie každého jedného nomáda je odlišné. Niekto sa chce premiestniť na iné miesto na tejto planéte a zdržať sa tam dlhší čas. Iný túži po spoznávaní sveta a cestovanie si financuje aj z toho, že počas cesty pracuje na diaľku (online).

Digitálne nomádstvo je krásny životný štýl, ale nie je pre každého. Oproti výhodám, ako sloboda v mieste výkonu práce, má nevýhody technického a psychického charakteru. Odporúčala by som sa na nomádstvo pozerať realisticky.

Ako žijú digitálni nomádi?

Ľudia sú rôzni a aj medzi nomádmi sa nájdu odlišné povahy a životné príbehy. Mojím pozorovaním toho, čo nás spája, je chuť zažiť niečo iné, dobrodružné a byť slobodní vo výbere miesta, kde chceme aspoň nejaký čas pôsobiť.

Vybrať si miesto na život a pracovať odtiaľ je luxus a ja si veľmi vážim, že to môžem zažívať.

A prečo si myslím, že vybrať si miesto na život a prácu je luxus? Pretože digiálne nomádstvo je trend v krajinách prvého sveta a má veľmi odlišné motívy od toho nomádstva, ktoré ľuďom pomáha prežiť.

Ako pracujú digitálni nomádi?

Digitálni nomádi pracujú z rôznych miest, teda online a modelov zarábania prácou na diaľku je niekoľko (napr. na voľnej nohe, online podnikateľ, zamestnanec na diaľku). Samotných nomádskych profesií je v dnešnej dobe veľa a ja sa im budem venovať v budúcich článkoch a predstavím vám digitálnych nomádov, ktorých stretávam.

Koľko času má byť nomád v zahraničí alebo na cestách?

Myslím si, že neexistuje pravidlo na to, koľko dní by mal nomád cestovať alebo sa zdržiavať na inom, ako štandardnom mieste.

Teoreticky, každý jeden človek, ktorý pracuje na diaľku a napríklad z domu, sa môže digitálnym nomádom stať. Stačí si zobrať počítač a ostatnú technológiu a presunúť sa na niekoľko dní do Budapešti, prenajať si ubytovanie a pracovať z kaviarne. (Pozn. Vedeli ste, že Budapešť je jednou z najpopulárnejších nomádskych destinácií v Európe?)

Hra so slovíčkami. 

V poslednej dobe počúvam rôzne výrazy na ten istý model práce a života. Digitálne nomádstvo, práca na diaľku, nezávislosť na mieste.

Niekto nemá rád, keď sa mu povie digiálny nomád, lebo je to príliš marketingové označenie. Ďalší zase nechce počuť, že je nezávislý na mieste. Ono je to v podstate jedno.

Priatelia, ktorí ma roky inšpirujú a žijú ako digitálni nomádi sa so slovíčkami nezaoberajú. Žijú svoj život najlepšie ako vedia, pracujú naplno v prácach na diaľku, či povolaniach, ktoré ich živia a šikovne kombinujú miesta, kde trávia plnohodnotný život.

Záver

Digiálne nomádstvo je perfektný životný štýl… pokiaľ sa žije v rovnováhe s rodinou, prácou a zdravím. Asi ako každý iný životný štýl, nie? Viac múdrostí vám už nepoviem a radšej to nechám na vás.

OTÁZKA NA TEBA: Máš skúsenosť s digitálnym nomádstvom? Čo pre teba znamená? V komentoch je priestor na tvoju odpoveď.

Tí, ktorí nechete zmeškať ani jeden článok, alebo chcete byť informovaní o jarných workshopoch, ktoré budú na Slovensku, registrujte sa na odber ALOHA emailu:

PS: Tento článok bol napísaný z môjho home officu na Bali.

S nomádskym pozdravom,

Silvia


SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU” 

Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.

17 Shares

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *