Myslite strategicky. Najmä pri marketingu.

0 Shares

Už sa vám niekedy stalo, že ste najprv s grafickým dizajnérom pripravili branding či s developerom webstránku a až potom ste to z rôznych dôvodov prebrali so skúseným marketérom? 

Ups.

Ak môžem, dovolím si takýto proces prirovnať k nelogickej stavbe domu. Najprv dom postavíte so stavebnou firmou a až potom projekt preberiete s architektom.

Takýto postup som videla u viacerých klientov. Končí sa to väčšinou tak, že sa prvá verzia brandingu či webu prerába, kvôli tomu sa platí viac a býva to pre všetky strany frustrujúce. Dôvod „prerábky“ je ten, že sa väčšinou obišli dôležité kroky zákazníkovej cesty (customer journey).

Čo vám pomôže? Strategický marketing.

Jednoducho povedané: Strategický marketing je metóda, ktorá vychádza z historických dát, aplikuje sa na prítomnosť a pozerá do budúcnosti firmy. Pokrýva všetky časti marketingu, a nielen to, aký bude web a na ňom obrázky alebo či budete príspevky na social media pridávať 3 či 5 krát týždenne.

Strategický marketing je základným pilierom predaja vašich produktov/servisov, cenotvorby, komunikácie či distribúcie pre vaše cieľové publikum. Práve od cieľov predaja a detailného profilu zákazníkov (persón) sa odvodia všetky drobné časti marketingu, teda aj komunikácie.

Časti strategického marketingového plánu

  1. Situačná analýza a výskum
  2. Podnikateľské ciele, vrátane tých produktových
  3. Detailné stanovenie persón, teda cieľového publika
  4. Pozicioning a branding
  5. Jednotlivé marketingové stratégie (napr. produkt)
  6. Časový plán
  7. Marketingový rozpočet
  8. Nastavenie KPIs (key performance indicators) a reporting

Myslieť strategicky sa oplatí, ak chcete byť v biznise dlhodobo, aj keď momentálne ste len menší hráč na trhu. Uspokojniť potreby zákazníkov či klientov nie je ľahké a budovať silnú pozíciu značky na trhu je ešte náročnejšie. Práve štrukturovaný marketingový plán, ktorého súčasťou je aj content či social media marketingový plán, vám pomôže zrealizovať marketingové aktivity pre vaše persóny a v závere predá viac.

Potrebujete pomôcť s vytvorením obsahovej marketingovej stratégie? Kontaktujte nás, radi odprezentujeme naše referencie: silvia@studioinbound.com

0 Shares

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *