Ako si vybrať digitálno-nomádsku destináciu?

Myslím si, že raz sa dožijeme toho, že každé jedno miesto bude aspoň z časti vhodné pre digitálnych nomádov.

Všade bude rýchly internet a môžnosť „zaparkovať“ svoj laptop a pracovať odtiaľ na diaľku.

Je však rýchly internet najdôležitejším faktorom toho, podľa čoho si vybrať digitálno-nomádsku destináciu?

A vôbec, existuje ideálna krajina pre digitálneho nomáda?

Podľa čoho si vybrať digitálno-nomádsku destináciu?

Dobrá otázka 🙂 Faktorov výberu takéhoto miesta je niekoľko a ja by som vám poradila si pri výbere pomôcť s online pomôckou Nomad List.

Nomad List je online porovnávač tých najlepších miest na svete, ktoré sú vhodné pre digitálnych nomádov. Členovia komunity zadávajú svoje skúsenosti z rôznych miest a dávajú tipy pre výber destinácie. Vytvára sa tak zoznam, ktorý porovnáva životné náklady, rýchlosť internetu, počasie a ďalšie metriky.

vybrať digitálno-nomádsku destináciu
Príklad Nomad Listu a ukážky informácií o Canggu.

 

Najčastejšie faktory, ktoré nomádi pri výbere destinácie zohľadňujú:

  1. Počasie a teplota
  2. Výška životných nákladov
  3. Rýchly internet
  4. Celková bezpečnosť, špeciálne bezpečnosť pre ženy
  5. Možnosť chodiť pešo, premávka
  6. Miesta na prácu
  7. Nočný život
  8. Priateľské prostredie, resp. kultúra
  9. V blízkosti pláže alebo pohoria
  10. Vízová povinnosť
  11. Špecifický kontinent
  12. V blízkosti miesta, kde sa práve nachádzaš

Okrem toho sa vo výbere miesta môže ísť do väčších detailov a miesta sa filtrujú na základe týchto charakteristík: vhodné pre rodiny, čisté prostredie, na základe aktivít (surfing, potápanie, golf, spa), na základe typu jedla (street food, vegánske jedlo), umenie, kultúra, história, ostrov, veľké mesto alebo na základe toho, či je tam legálna marihuana (téda, kto by to bol povedal!).

Medzi najpopulárnejšie nomádske miesta z Nomad Listu (mimo USA, ktoré som tak trochu strategicky zo zoznamu vylúčila) patria: 1. Chiang Mai (Thajsko), 2. Budapešť (Maďarsko), 3. Canggu (Bali), 4. Lisabon (Portugalsko), 5. Praha (Česká republika), 6. Valencia (Španielsko), 7. Ho Chi Minh City (Vietnam), 8. Ubud (Bali), 9. Ko Samui (Thajsko), 10. Ko Lanta (Thajsko).

TIP PRE VÁS: Kamoš a známy český nomád Adam Marčan spísal prehľadné tipy o siedmich miestach, odkiaľ pracoval (Da Nang, Malaga, Lisabon, Antigua, Tulum, Bali a Chiang Mai): Digitální nomádství – kam vyrazit

Moja osobná skúsenosť s výberom nomádskych destinácií.

Keď som začínala pracovať na diaľku, mala som už roky skúseností zo života a práce v zahraničí.

Strávila som 8 mesiacov v New York City, rok na Tenerife, štyri roky v Dánsku a tri mesiace v Berlíne. Potom som dva roky cestovala po Latinskej Amerike a v pribehu druhého roka som začala pracovať online.

Latiská Amerika, najmä Stredná Amerika u mňa vyhrávala, čo sa jazyka, kultúry, histórie, jedla a domácich týka. Na to, aby som tam zostala dlhodobo, mi niečo chýbalo.

Hlavným plusom prečo som zostala až päť mesiacov v Salvádore bolo, že som tam mala perfektné vlny na učenie.

Životné náklady boli pomerne nízke (nižšie ako na Bali) a vízová politika bola jednoduchšia ako v Ázii. Víza som dostala na tri mesiace, s možnosťou predĺženia na ďalšie tri mesiace.

Chýbala mi tam ale komunita ľudí, ktorí pracujú na diaľku a internet bol pomalý.

 

Časom ma to tam prestalo baviť, lebo som sa profesionálne nikam neposúvala a zhoršovala sa situácia v krajine…

vybrat digitalno nomadske miesto

Sú miesta, ktoré sú krásne, ale nie je tam pokoj.

Druhým podstatným dôvodom, prečo som odišla, bola kriminalita v krajine. Salvádor je jedna z najnebezpečnejších krajín na svete, čo sa počtu vrážd na obyvateľov týka.

Už vás vidím, ako sa pýtate: „Prečo tam vôbec išla?“ Pretože sa mi tam veľmi páčilo, cítila som sa tam dobre a bývala som v zóne, ktorá bola bezpečná.

Keďže však hovorím plynule po španielsky, každý deň som počúvala a vnímala to, čo sa v tejto krajine deje. Bolo mi to veľmi ľúto a najviac mi bolo ľúto malých podnikateľov, teda mojich priateľov, ktorí sa snažili rozvíjať svoje podnikanie (to si na Slovensku nevieme ani predstaviť).

 

Zmenila som kontinent a prišla som do Indonézie, teda konkrétne do jednej z miek pre digitálnych nomádov – Canggu, Bali.

Bali má veľa tvári. Tak, ako každé iné miesto…

Je to o komunite. To ostatné vo výbere pomôže.

Skúsení nomádski kamaráti mi ako vhodnú destináciu poradili Bali.

Chcela som pokračovať v obľúbenom športe, potrebovala som rýchly internet a najmä komunitu ľudí, ktorí pracujú online a nie sú na danom mieste len ako turisti.

Canggu, Bali sa mi najprv vôbec nepáčilo. Prišla som počas dažďovej sezóny, na pláži bolo veľa odpadkov, doprava bola otrasná (a stále je) a nebola dobrá sezóna na vlny.

Rýchlo som pochopila, že ak nechem žiť v dedine mimo miesta diania a jesť lokálne jedlo tri krát denne, moje životné náklady budú vyššie ako v Latinskej Amerike.

Vízová politika v Indonézii nie je najjednoduchšia a mesačné životné náklady sú navýšené o cca 35 EUR za vízový poplatok.

Bali je, čo sa vĺn týka, Disneylandom. Keď som sa konečne skamarátila so skútrom, tak som si ostrov začala užívať naplno a objavila som miesta, ktoré sú nádherné.

Benefitom Bali je aj počasie, aj keď pozor! Tropické teplo určite nie je pre každého.

Je tu stále veľa miest, ktoré nie sú turistické a domáci sú v milí, pokiaľ odbúrate ich prvotné pokusy vás ošklbať (najmä v turistických oblastiach).

Bali som dala šancu aj vďaka coworking space Dojo Bali. Spoznala som tam perfektých ľudí, ktorí mi pomohli ľudsky a aj profesionálne. Doteraz je väčšina z nás v Canggu a máme tu veľkú skupinu, ktorá si pomáha. A to je pre mňa najdôležitejší dôvod, prečo sa na základe komunity oplatí vybrať digitálno-nomádsku destináciu a pracovať odtiaľ 😉

Nechcete byť na jednom mieste dlhodobo?

Je úplne postačujúce, resp. v pohode ísť niekam na pár mesiacov v roku a meniť mestá rýchlejšie. Človek je v takom pracovno-turistickom „mode“ a je to niečo, čo je zábavané na nejaký čas a vhodné pre ľudí, ktorých hlavnou motiváciou nomádstva je cestovanie.

Z vlastnej skúsenosti však viem, že každého to raz prestane baviť, pretože meniť miesta a komunity je psychicky, pracovne ako aj fyzicky náročné.

Ľudia si po tzv. rýchlom cestovaní väčšinou rozmyslia, či budú mať nomádstvo ako spôsob ako tráviť zimu mimo Európy alebo sa z toho stane životný štýl. Väčšina si tak niekde vo svete nájde svojuzákladňu na život, odkiaľ vyráža na občasné nomáadske výlety.

Záver

Ideálne miesto pre digiálnych nomádov neexistuje. Oplatí sa spoznať niekoľko miest a až potom si vybrať digitálno-nomádsku destináciu, kde sa zdržíte dlhšie. Ak chcete vyraziť na prvú nomádsku cestu, skúste najprv nomádiť v Európe a skúsiť si, či vás to bude baviť. Lebo to miesto nie je o fotkách z pláže, ale v prvom rade o tom, aby ste tam boli v pohode vo vašom „body, mind and spirit“ a dokázali odtiaľ kľudne a produktívne pracovať. Zábava sa určite nájde aj tam, kde to najmenej očakávate. Ak sa k tomu pridá super komunita ľudí, tak ste vyhrali.

TIP PRE VÁS: Pozrite si NomadList alebo Digitální nomádství – kam vyrazit, aby ste sa dozvedeli praktické informácie o TOP nomádskych destináciách.

Ak nechceš zmeškať články, alebo chceš byť informovaný/á o mojich podujatiach, registrujte sa na odber ALOHA emailu:

PS: Tento článok bol napísaný z coworking space Dojo Bali.

S nomádskym pozdravom,

Silvia


SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU” 

Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.