Ako som začala pracovať na diaľku?

2 Shares

V jednom z minulých článkov som vám napísala o hlavných modeloch toho, ako si zarobiť prácou na diaľku.

V tomto článku by som vám rada povedala to, ako som pred 3 rokmi začala na diaľku pracovať ja, teda konkrétne, ako som začala pracovať ako freelancer (na voľnej nohe).

Keď som začínala na voľnej nohe, veľmi mi chýbali informácie a rady od skúsenejších. V tom období som cestovala ako backpackera po Strednej Amerike a dôvod, prečo som sa na freelancing vrhla bola najmä finančný. Nechcela som s cestovaní skončiť, a preto som hľadala spôsoby, ako sa uživiť.

Vôbec som nevedela, ako si prácu na voľnej nohe nájsť, zorganizovať, čo ponúkať, komu to ponúkať a za koľko moje služby predávať. Okrem toho som bola v neustálom pohybe, pretože ma vtedy bavilo cestovať rýchlo.

Budovať portfólio alebo biznis počas rýchleho cestovania je nesmierne náročné.

Ak by som mohla vrátiť čas, tak by som najprv rozbehla prácu na voľnej nohe z domu, a až vtedy, kedy by som mala stabilitný prínos peňazí a určitý počet klientov, by som vyrazila na cesty (TIP PRE VÁS). Lenže ja som už na tej ceste bola… A zvládla som to, takže to určite zvládnete aj vy. Z domu alebo počas ciest 🙂

Ako som kedysi začala pracovať na diaľku?

Keď som v júni 2012 odišla z firmy na ročnú kariérnu pauzu, nechcela som nič iné, ako len cestovať a zabávať sa (ako keď človeka vypustia z kancelárie 🙂 Po troch mesiacoch ma to napĺňalo tak na 80% a ja som potrebovala nejaký priestor, kde by som sa mohla kreatívne realizovať a učiť sa nové zručnosti. Založila som si travel blog.

Pôvodný plán s travel blogom bol zdieľať zážitky s rodinou a priateľmi a naučiť sa nové zručnosti.

Počas cesty v Južnej Amerike som pochopila veľa vecí a jednou z nich bolo, že mám silný vzťah k prírode a už nechcem dlhodobo žiť vo veľkom meste a pracovať v tej istej kancelárii. Spoznala som ľudí, ktorí pracovali z nádherných miest a boli schopní svoje podnikanie alebo prácu na voľnej nohe riadiť úspešne a dlhodobo. Fascinovalo ma to a ja som sa rozhodla, že skúsim svoj život zmeniť tak, aby som mohla byť nezávislá na mieste výkonu práce.

 

pracovat na dialku
Keď som začínala pracovať na diaľku, cestovala som po Strednej Amerike a Mexiku. Moje prvé “kancelárie” boli pomerne punkačské 🙂 Aj na zemi v hosteli sa dalo ťukať do počítača. Dnes si už vyberám pohodlnejšie miesta.

Prvá online práca (prvý klient)

Jedného dňa som na hodine jógy v El Salvádore spoznala Alejandru, ktorá na diaľku pracovala ako virtuálna asistentka. Mala rôznych klientov, ktorých zháňala cez medzinárodný online pracovný portál UpWork.com.

Na druhý deň som sa na UpWorku registrovala, vyplnila zoznam zručností, ktoré som aj vďaka blogu a predošlej práci ovládala, a za pár dní som mala prvú klientku Carol, ktorá bola z Kanady. Najala si ma ako jej virtuálnu asistentku pre marketing a sociálne siete.

S Carol som spolupracovala približne rok a za ten čas ma odporučila ďalej a do dvoch mesiacov som mala troch klientov (ďakujem Carol!). Po prvom roku práce na voľnej nohe som už mala skoro všetkých klientov na základe odporúčania a vrátila som sa k produktovému a content marketingu, ktorý som kedysi robila v Dánsku. Tomu sa venujem dodnes. 

Záver

Pracovať online som začala vďaka registrácii sa na Upwork.com a vďaka skusenostiam a zručnostiam z predošlej práce a blogovania. Po čase som mala čoraz viac klientov z môjho networku (z okruhu ľudí, ktorí ma poznajú) a cez UpWork som prestala klientov prijímať. Tento medzinárodný portál mi poslúžil na rozbeh a na “oťukanie sa” pri projektoch a spolupráci na diaľku.

TIP PRE VÁS: Medzinárodná sieť Upwork.com ma výhodu v tom, že človek vidí, aké online práce a zručnosti sú v kurze. Na druhej strane je tam cena práce tlačená príliš dole a podľa môjho názoru je na Upworku náročné získať kvalitných klientov. Začať však niekde treba a táto platforma je jednou z mnohých možností.

OTÁZKA NA VÁS: Čo ty? Pracuješ na diaľku? Čomu sa venuješ?


SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU” 

Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.

2 Shares

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *