Zuzana Padychová vedie digitálno-marketingový startup Skilled.co. Pochádza z dedinky Svrčinovec, okres Čadca. Zuzku som spoznala vďaka jednej skupine na Facebooku. V tej dobe som si zakladala živnosť v Dánsku a nevedela som, ako mám riešiť administratívne veci okolo toho. Zuzka na moju otázku v skupine ochotne odpovedala a poradila mi. Neskôr mi opäť poradila a v podstate ma motivovala, aby som po troch dlhých zimách v Latinskej Amerike zmenila región a skúsila Bali. Osobne sme sa spoznali na Bali, aj keď naše prvé stretnutie bolo akoby sme sa poznali už roky. Dôvod prečo som Zuzku požiadala o rozhovor do série „Digitálni nomádi“ je ten, že sa málo hovorí o tých nomádoch, ktorí riadia firmy a tímy ľudí. Nie všetci nomádi sú freelanceri alebo blogeri. Medzi nomádmi je mnoho takých, ktorí majú zodpovednosť nielen k sebe a svojmu podnikaniu, ale aj k tímu ľudí, ktorý riadia na diaľku.
TVOJA PRÁCA NA DIAĽKU
Vedieš startup, ktorý pracuje na diaľku. Ako si sa k tejto práci dostala?
Pred troma rokmi som sa v coworkingu na Bali skamarátila s jedným investorom z Indie, ktorý mal mnohoročné skúsenosti s online podnikaním. Spolu s naším druhým investorom z UK budoval online startupy a ponúkol mi pridať sa do jedného z nich. V tom čase som pokukovala po možnostiach, ako si rozšíriť skúsenosti v digitálnom marketingu, čo je skillset nevyhnutný pre dnešných marketérov. Naša práca je plne nezávislá na mieste. Stačí nám laptop, dobrý internet a pohodlná stolička. Kde tú stoličku chceme mať, to je už na každého preferenciách ? Náš tím viac ako dvadsiatich ľudí je v štrnástich lokalitách Ázie, Európy a USA.
Čo bolo pri organizácii tvojej práce a projektov na začiatku najťažšie? Ako si to riešila?
Najťažšie bolo pracovne zladiť tím, spoznať na diaľku pracovný štýl kolegov a nastaviť efektívnu komunikáciu cez niekoľko časových zón. Riešením bolo zadefinovať jasný smer, ktorým chceme ako tím napredovať a prispôsobiť tomu agendu každého člena tímu. Zároveň sme začali používať rôzne online nástroje a aplikácie, vďaka ktorým máme jasný prehľad o jednotlivých projektoch a komunikujeme efektívnejšie. Veľa energie som venovala spoznávaniu každého člena tímu individuálne. Každý priniesol do tímu iné skúsenosti a zručnosti. Odhaliť ich silné a slabé miesta bolo dôležité pre správne nastavenie individuálnych cieľov, pracovnej agendy a plánu rozvoja.
Na akých projektoch momentálne v startupe pracujete?
V skilled.co momentálne budujeme online platformu, ktorá pomáha firmám v USA, Francúzsku, Holandsku a Rusku nájsť tých správnych dodávateľov služieb v oblasti web a app developmentu a SEO. Na základe recenzií od predchádzajúcich klientov si firmy môžu overiť kvalitu poskytovaných služieb a profesionalitu dodávateľov.
ZBOŽŇUJEM, ŽE VĎAKA PRÁCI Z RÔZNYCH LOKALÍT SA MI MENÍ DENNÁ RUTINA.
Ako manažovať tím na diaľku?
Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?
To závisí od časovej zóny, v ktorej sa práve nachádzam. Môj deň má zvyčajne dve časti. Prvú časť trávim koordinovaním aktivít v tíme a komunikáciou s kolegami. V druhej časti sa venujem svojim vlastným úlohám a príprave ďalších projektov. V Prahe môj pracovný deň začína o 7h ráno, kedy sú moji kolegovia na Bali už uprostred ich pracovného dňa. V Portlande začínam o 13h, prvé hodiny trávim s americkými kolegami a prácou na vlastných úlohách, od 18h komunikujem s tímom na Bali a od polnoci s Európou. A na Bali sa rozbieham okolo 10h a končím neskoro večer. Zbožňujem, že vďaka práci z rôznych lokalít sa mi mení denná rutina. Už by bolo dosť náročné vrátiť sa späť do 9-17 jobu.
V koľkých krajinách a časových pásmach sú ľudia, s ktorými spolupracuješ?
7 krajín, 9 časových pásiem. Najväčší časový rozdiel, momentálne 19 hodín, máme medzi Novým Zélandom a Portlandom v USA.
S akými výzvami sa spája organizácia práce ľudí, ktorí sú po celom svete. Ako to riešite?
Ako dosiahnúť čo najlepšiu pracovnú produktivitu a zároveň motivovať ľudí k neustálemu zlepšovaniu sa v tom, čo robia. Riešime to správnym nastavením cieľov a pravidelnou komunikáciou. Tiež sme umožnili tímu venovať časť pracovného času online kurzom pre doplnenie alebo nadstavbu ich vedomostí a zručností.
Firmené mítingy či stretnutia sú dôležité. Máte niekedy míting všetci naraz?
Okrem pravidelných Skype rozhovorov na začiatku pracovného týždňa, kedy plánujeme agendu najbližších dní, sme zaviedli denný reporting. Každé ráno o 10h máme StandUp meeting, kedy všetci členovia tímu odpovedajú na tri otázky: čo si robil včera, čo ťa čaká dnes a akým prekážkam momentálne čelíš. Keďže tím funguje v online svete, používame na to ako inak appku, konkrétne Standuply, ktorá sa dá integrovať do Slacku. Funguje to super a všetci tak máme prehľad, čomu sa momentálne venujú kolegovia v jednotlivých tímoch. Tiež sa snažíme priebežne stretávať s jednotlivými členmi tímu osobne a žiť spolu v jednej destinácii nejakú dobu.
Ktoré digitálne nástroje používate na zefektívnenie práce a komunikáciu?
Je ich veľa, no najčastejšie používame Slack, Asana, Google Drive, Skype, Streak, BounceApp, Timeanddate, Grammarly, plus SEO nástroje ako SEMrush, Ahrefs, Majestic, atď.
O DESTINÁCII
Podľa čoho si vyberáš destinácie, kde pôsobíš a pracuješ odtiaľ?
Na Bali ma prilákala komunita digitálnych nomádov a známy coworking Hubud. Odtiaľ sme tiež rozbiehali oba startupy a časť tímu tam ešte stále žije. Do Dánska a Singapúru ma priviedlo štúdium, počas ktorého som freelancovala. Thajsko som dala zo zvedavosti a lásky k pálivému thajskému jedlu. A práca ma zaviala do Portlandu, Odessy a Prahy, ktorá sa stáva mojou základňou v Európe.
Kde si sa cítila zatiaľ najpríjemnejšie?
Možno to bude znieť ako cliché, no ja sa cítim všade super ? Zbožňujem tie prvé týždne na novom mieste, keď všetko ešte iba spoznávam a musím zistiť, ako čo funguje. Každá destinácia má svoje špecifické čaro. Okrem kultúry, výletov do rôznych častí krajín a mojich food tourism aktivít, je každá destinácia vždy úžasná v tom, akých ľudí v nej stretnem, aké zážitky prežijeme a kam ma to posunie ďalej ako človeka – osobne a profesionálne. Ak by som si ale predsa len mala vybrať tak – Portland, Singapúr, India a Bali.
Akú najväčšiu výzvu si pri nomádskom pobyte zažila a ako si to vyriešila?
Ako zostať v pravidelnom kontakte s kamarátmi, ktorých mám doma a ktorých som stretla na cestách. Nie je sa čím chváliť, som majster v neskorom odpisovaní na správy. Môj Messenger má momentálne 67 neprečítaných správ. Skúšala som už veľa riešení, nič nezabralo. Ak o niečom viete, poraďte! ?
KDE EURÓPAN LEN ZAČÍNA PRACOVAŤ NA SVOJEJ ÚLOHE, IND UŽ JU MÁ DÁVNO DOKONČENÚ…
Čo je to najprekvapujúcejšie, čo si sa počas ciesť naučila?
Kamarátov na život môžeš stretnúť aj po tridsiatke. Neoplatí sa tlačiť do lietadla, aj tak všetci odletíme naraz. Šoférovanie na Bali považujem za bezpečnejšie ako v Bratislave. Kde Európan len začína pracovať na svojej úlohe, Ind už ju má dávno dokončenú… Je toho veľmi veľa a zmenilo mi to pohľad na život a prácu vo veľa smeroch. Čo funguje výborne v jednej krajine, nefunguje v inej. Čo je akceptované v jednej kultúre, je totálne odmietané v druhej. Táto diverzita ma totálne fascinuje a ženie vpred spoznávať stále nové veci.
Tiež sa mi páči, k akým aktivitám som sa vďaka nomádovaniu dostala a totálne si ich zamilovala. K potápaniu, boulderingu a motokrosu by som sa na Slovensku isto neodhodlala, lebo by mi ani nenapadlo, že by ma to mohlo tak veľmi baviť.
O TVOJEJ KOMUNITE
Vyhľadávaš na nomádskych cestách nejaké komunity? Máš obľúbený coworking space, kaviareň alebo podujatie?
Mám rada kombináciu digitálnych nomádov, expatov a domácich, lokálnych ľudí. S každým z nich sa dá prežiť a spoznať niečo iné. Každý ma iný pohľad na destináciu a to prináša iné skúsenosti. Z coworkingov mám najradšej Hubud a Dojo na Bali a Impact Hub v Prahe.
Spomínaš si na tú najzaujímavejšiu osobu, ktorú si na cestách stretla?
Slovensko-indický pár, ktorý sa stretol vo Vietname a precestoval spolu 18 krajín v Ázii a Afrike. Inšpiroval ma svojou životnou a pracovnou nekonvenčnosťou. Američan, bývalý profesionálny hráč pokru, ktorý strávil nejaký čas vo väzení a precestoval Strednú Ameriku, Európu a Juhovýchodnú Áziu. Je tým najvedeckejšie založeným a racionalne uvažujúcim človekom, akého som kedy stretla. Obdivujem ich pracovné nasadenie a výkony, ktoré podávajú a popri tom si zachovávajú svoj netradičný životný štýl.
Kto-čo ťa inšpiruje?
Inšpiráciu čerpám z ľudí okolo seba a z jazdy na motorke. V online svete to sú Sujan Patel, Doug Scott, Seth Godin, Rand Fishkin a Mark Manson.
ZÁVER
Prečo robíš, to čo robíš?
Veľmi ma to baví a dáva mi to slobodu žiť a robiť veci tak, ako chcem. Dôležitá je pre mňa rôznorodosť vo všetkom, čo robím a čo prežívam. Rozvíja ma to profesionálne a osobnostne, a stretávam pri tom skvelých a inšpiratívnych ľudí.
PRE VIAC INFORMÁCIÍ…
Pozrite si Zuzkin:
– LinkedIn profil: https://www.linkedin.com/in/zuzanapadychova/
– Startup, ktorého je CEO: https://skilled.co
Zuzke veľmi pekne ďakujem za rozhovor a prajem jej veľa úspechov v práci a najmä na cestách životom.
Majte sa krásne,
Silvia
SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU”
Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.
Určite je to skvelý sposob života, práce, otvoriť si hranice, mimo kancelárie. V dnešnej dobe digitálnych trechnológií má laptop, smartfón naozaj každý a určite to nie je nemožné, no musí mať pod sebou skupinu ľudí, ktorým sa dá veriť.
Ahoj Lucia! To určite, dôsledný výber ľudí, ktorí pracujú na diaľku je dôležitý. Ja spolupracujem s klientmi a aj s dodávateľmi, ktorých som nikdy na živo nevidela a ide to. Ale je aj fajn sa spoznať osobne a občas sa stretnúť.
Je to veľmi zaujímave, ale myslím, že ked´ človek pracuje a na rôzné časové pasmá, je to veľmi ťažke sa sustrediť! Ale je to super, že sa to Vám darí!
Ahoj Rebeka! Ja súhlasím, že je ťažké sa pri viacerých pásmach sústrediť. Dala si mi dobrý tip na tému a otázky do budúcnosti. Nech sa ti darí 🙂