Marketingový svet je plný všelijakých výrazov. Najmä ten digitálny. Sme ovplyvnení Severnou Amerikou, odkiaľ preberáme anglické termíny a stratégie, ktoré v slovenčine neraz nevieme jednoducho vysvetliť. Medzi také výrazy patrí aj inbound marketing. V bežnej marketingovej konverzácii ho menej používame, v praxi s ním však pracujeme dennodenne.
V Studiu Inbound sme nadšenci inbound marketingu, čo je môžné odpozorovať už z názvu firmy 🙂 Keď som značku štúdia zakladala, rozhodla som sa zamerať práve na tento marketingový smer. Dôvod bol ten, že verím v silu kvalitného a hodnotného obsahu, ktorý, ak je počas cesty zákazníka správne používaný, predá nielen viac, ale vytvorí a udrží dlhodobý obchodný vzťah.
Inbound marketing vs. Outbound marketing
Pre hlbšie porozumenie inbound marketingu je praktické použiť jeho porovnanie s opačnou metodológiou, teda s outbound marketingom.Outbound marketing je klasicky známy ako platená reklama. Na potenciálnych zákazníkov sú cielené rôzne slogany, vizuály či krátke videá, ktorých účelom je predať. Outbound môže častokrát ľudí vyrušiť. Zažijú reklamu, ktorú si nevyžiadali. Faktom je, že rokmi vystavovania sa reklame, napr. tej displejovej, sa užívatelia stávajú voči jej účinkom imúnni.
Naopak, cieľom inboundu je vytvárať taký obsah, ktorý je pre dané publikum prospešný a bol nejakým spôsobom vyžiadaný. Ideálne taký, ktorý dáva odpovede na otázky a rieši problémy.
Správne nastavený, vytvorený a distribuovaný obsah je ako magnet, ktorý priťahuje ideálnych zákazníkov. Stanú sa nielen lojálnymi fanúšikmi, ale najmä dlhodobými zákazníkmi.
Základom inbound marketingu je jasné a detailné definovanie persón, teda typov ľudí, ktorí sú cieľovým publikom. Častokrát to nie je len jeden typ človeka, ale minimálne tri rôzne persóny, ktoré majú svoje špecifické charakteristiky, výzvy a túžby.
Pre persóny, teda skupiny ľudí s podobnými vlastnosťami, v každom kroku počas “cesty zákazníka” k produktu či službe, pripravujeme nástroje a distribuujeme ich cez komunikačné kanály, ktorých cieľom je osloviť, zaujať, predať či potešiť.
Základná metodológia inbound marketingu
Prvý krát prišla s myšlienkou inbound marketingu spoločnosť HubSpot už v roku 2006 a tento pojem začala presadzovať do povedomia odbornej verejnosti.
Metodológia inbound marketingu je podľa HubSpotu postavená na 3 základných pilieroch: pred, počas a po nákupe zákazníka.
V prvom kroku inbound marketingovej metodológie je dôležité upútať pozornosť cieľového publika (ATTRACT) cez kvalitný obsah, napríklad cez tieto nástroje:
- Blogovanie
- Social media
- Content marketing
- SEO
- Podcast
- Video
- Elektronické knihy
V druhom kroku sa inbound marketing zameriava na atraktívne presvedčenie zákazníkov, resp. ich konverziu (ENGAGE), napríklad cez:
- Konverzačných botov
- Email marketing
- Lead forms/ CTAs
- Lead pages
- Marketingovú automatizáciu
V treťom kroku sa kladie pozornosť na spokojnosť zákazníkov. Aby o nich bolo postarané aj po nákupe, a aby sa vytvoril dlhodobý obchodný vzťah (DELIGHT):
- Špeciálny obsah
- Email marketing
- Zákaznícky servis
Na záver
Zo skúsenosti z blogovania, ako aj z projektov klientov Studia Inbound verím, že najdôležitejšie nie je na webstránku priniesť veľké množstvo rôznych ľudí, ale zaujať tých správnych. Efektívne nastavená stratégia, obsahujúca detailné určenie persón, hlavných komunikačných kanálov, typov obsahu a jeho distribúciu, pomôže nielen vášmu ROI, ale bude lacnejšia ako platená reklama. Na outbound marketing (reklamu) však nezanevierame. Práve v kombinácii s kvalitným inboundom, je to tá najsilnejšia cesta pre váš digitálny marketing.
Potrebujete pomôcť s tvorbou inbound marketingovej stratégie a položiť piliere kvalitného obsahu vašej značky? V tíme Studia Inbound tvoríme príbehy, ktoré zaujmú, pritiahnu, vzdelajú či inšpirujú. Kontaktujte nás pre bezplatnú a nezáväznú konzultáciu vášho projektu: silvia@studioinbound.com