Digitálny marketing 2020: Trendy a nápady

Každý rok prináša (nielen) v digitálnom marketingu nové nápady, trendy či ilúzie. Mám pocit, že doba sa zrýchľuje a tých nových trendov pribúda stále viac. Ak si vediete zoznamy z minulých rokov zistíte, že niektoré trendy sa opakujú už po štvrtýkrát. Medzi ne patrí video či virtuálna realita. Oba trendy sú aktuálne aj v roku 2020, pozrime sa však aj na tie ostatné, ktoré môžu váš digitálny marketing a obchod posunúť vpred.

Poznámka na úvod: Tieto tipy a trendy boli pripravené pre našich klientov, ktorými sú najmä malé a stredné progresvíne firmy. Radi sa však podelíme a nebudeme si vedomosti a nápady šetriť v online šuflíku… teda Google drive 🙂 Ak pre Vás bude tento článok hodnotný, potešíme sa jeho zdieľaniu či komentárom.

Ako vnímať digitálny marketing 2020?

Pokračujúca digitálna transformácia spoločnosti 

Digitálne technológie máme implementované v každodennom živote, či už  nakupujeme, cestujeme, sme u lekára, učíme sa alebo sa zabávame. Z pionierov digitálnych technológií a e-commerce sa stali skúsení digitálni špecialisti, ktorí budú v roku 2020 pracovať na vylepšení všetkých online procesov a komunikácie. Opäť dôjde k väčšej automatizácii a prepojeniu systémov, tak, aby sme technológie využívali čo najefektívnejšie. Prirodzene si myslím, že väčšina firiem bude svoj digitálny marketing 2020 a staršie či nové technológie neustále zveľaďovať. 

Strategické dáta 

S narastajúcimi obratmi z e-commerce je tiež veľmi pravdepodobné, že digitálni marketéri vedia online dáta nielen zbierať, ale s nimi aj efektívne narábať. Myslím si, že v roku 2020 by práca s dátami a na nich založené strategické rozhodnutia mali byť pre majiteľov a manažérov samozrejmosťou. Mať jasno v tom, kto je vaša cieľová skupina a ako sa správa online je základ všetkého.

Viac súkromia

Na jednej strane vieme vďaka kódom implementovaným do e-shopov, blogov či social media užívateľom priniesť predpokladaný obsah či produkty, ktoré ich zaujmú… na strane druhej aj užívatelia vedia, že majú právo na súkromie a poskytnutie súhlasu pre použitie ich dát pre marketingové účely aktivity, vrátane newslettrov či reklám. A to treba rešpektovať.

(AI) Umelá inteligencia 

Pre bežného malého podnikateľa môže byť využitie umelej inteligencie vo firemnom digitálnom marketingu menej predstaviteľné. Opak je pravdou… Umelá inteligencia sa dá v e-commerce či social media využiť napr. pre základnú online komunikáciu, odporúčanie produktov, personalizáciu emailov, transakcie na e-shopoch či targetovanie reklám.V roku 2020 sa napr. dostupné chatbots pre weby či social media rozšíria. Výhodou chatbots je napríklad 24 hodinová podpora zákazníckeho servisu. 

(IoT) Internet of things

Naše veci spolu stále viac komunikujú cez “cloud”. Vďaka sieťam, senzorom a softvérom zbierajú a vymieňajú si dáta, a tak vyhodnocujú ďalšie kroky a reagujú na ne. Napríklad fľaše Blue Label od značky Johnnie Walker v sebe majú zabudovaný elektronický senzor, ktorý vie identifikovať, či boli otvorené, a kde v reťazci sa nachádzajú. 

Digitálny detox

A tak ako pokračuje digitalizácia spoločnosti, neustále narastá potreba digitálneho detoxu a odstrihnutia od digitálnych technológií – aspoň na nejaký čas. Všetko s mierou.


Taktiky digitálneho marketingu v detailoch

Hlbší príbeh a personalizácia content marketingu 

Pred niekoľkými rokmi sa možno dalo zaujať s menej premysleným contentom, dnes je to už ťažko realizovateľné. Na blogoch či social media je väčšina, rôzne firmy, z rôznych odvetví. Úspech vidím v silnom a hlbokom príbehu, ktorý ľuďom naozaj prinesie niečo hodnotné, ako len krátke skopírované citáty, ktoré boli na rôznych profiloch použité už 100 krát. Cieľom je followerov, užívateľov či existujúcich zákazníkov zaujať, zabaviť či do niečoho zaškoliť. Vybratiť si svoj “niche” a aj vďaka nemu návštevníkov webu konvertovať na zákazníkov. 

Veľmi kvalitný SEO content 

Zámerne som kategóriu storytellingu, contentu a SEO spojila do jednej. V roku 2020 odporúčam myslieť na tieto tri digitálne taktiky v jednom. Google a aj iné vyhľadávače pravidelne (hoci aj každý mesiac) vykonávajú zmeny v ich vyhľadávacích algoritmoch. Dôvodom je, aby ich užívatelia našli obsah, ktorý pre nich bude čo najužitočnejší. Dovolím si citovať John Muellera, analytika Webmaster trendov v Googli, ktorý povedal: „Moje odporúčanie by teda nebolo zamerať sa na BERT update, nenasledujte len čisto technické aspekty. Spomenuli ste užívateľskú skúsenosť, spomenuli ste rýchlosť webu … niečo, na čo by som sa naozaj zameral, je celková stránka a vylepšenie vecí.” Ja len súhlasím a môžem potvrdiť, že každý kvalitne pripravený a spracovaný content úspech prináša.

Voice search a pozícia NULA 

Za hlbšie preskúmanie vylepšenia vašich pozícií v Googli stojí optimalizácia výsledkov vyhľadávania pomocou hlasu (voice search), pozícia NULA vo vyhľadávaní či tvorba článkov, ktoré majú viac ako 3000 slov. Aj keď tu si dovolím polemizovať, že záleží od odvetvia, v ktorom podnikáte a vždy je dôležité produktovať kvalitný a hodnotný obsah, ako len kvantitu. 

Kreatívny zákaznícky servis 

Aj oddelenie digitálneho zákazníckeho servisu môže rozprávať príbeh značky. Užívatelia očakávajú nielen rýchlu odpoveď (ktorá sa dá dosiahnuť vďaka chatbotom), ale aj osobný prístup. 

Social media ako e-commerce platformy 

V novemberi 2019 uviedol Facebook v USA novú funkciu “Facebook Pay”, ktorá má uľahčiť platby na platformách ako Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger. Vaši sledovatelia budú môcť kliknúť na otagovaný produkt a zakúpiť ho priamo na platforme, teda budú mať možnosť check-out cez social media. Do času publikovania tohto článku som túto funkciu u slovenských klientov zatiaľ nevidela a s napätím ju vyčkávam!

Starý dobrý email 

Mojím klientom vždy opakujem: “Ste to vy, ktorí vlastníte emailovú databázu.” Nie je to ako so social media stránkami, kde sa zmenia algorimy a vaši fanúšikovia zrazu bez dobrej reklamy neuvidia, čo ste pre nich pripravili. Ak si budujete emailové zoznamy kvalitne a komunikujete hodnotne a pravidelne, ľudia majú vo vašu značku dôveru… a s najväčšou pravdepodobnosťou skôr či neskôr nakúpia. Personalizácia v emailoch a rozdelenie subscriberov podľa segmentov je určite trendom v digitálnom marketingu 2020.

Automatizácia a machine learning 

Prídu PPC marketéri o prácu? Nie, nevyzerá to tak, treba však povedať, že základné úlohy v PPC sú nahrádzané botmi, ktoré vedia rozhodnúť a nastaviť reklamu v prospech zadávateľa. Ľudský zásah je však stále žiadaný a presúva sa najmä na strategické myslenie a rozhodnutia. Viacero digitálnych marketérov predpokladá, že dni manuálneho “bidovania” kampaní sú zrátané a budú plne nahradené tými automatizovanými. PPC marketéri však budú musieť vedieť s nástrojmi automatizácie pracovať a pre dané podnikanie ich aj vyhodnocovať.

Optimalizácia súčasných zákazníkov 

Digitálny marketing sa doteraz sústreďoval najmä na optimalizáciu konverzií a rozrastanie spôsobov, ako priniesť zákazníkov na webstránku. Digitálny marketing 2020 však pozornosť presúva nielen na získanie zákazníkov, ale najmä na ich udržanie a neustále vylepšovanie skúsenosti so značkou.

Alternatívne platformy 

Google a Facebook sú momentálne tými najväčšími platformami pre digitálne reklamy. To však neznamená, že nimi budú navždy. Sledujte a skúmajte ďalšie možnosti inzercie na platformách ako Pinterest, TikTok, Snapchat či Instagram check-out.


Na záver

Klientom Studia Inbound vždy odporúčam, aby najprv mysleli strategicky a až potom sa púšťali do jednotlivých digitálnych taktík. Digitálny marketing 2020 a jeho jednotlivé techniky budú fungovať len vtedy, keď budú prepojené s ostatnými marketingovými a obchodnými stratégiami. Ujasnite si ciele a očakávania od vášho marketingu a obchodu v roku 2020, a na základe toho nastavte aj digitál.

Držím vám palce! Nezabudnite, ak sa chcete o digitálnom, content či social media marketingu poradiť, sme tu pre vás: silvia@studioinbound.com