Prečo som prestala rátať krajiny, ktoré som navštívila?

28 Shares

Jedna z otázok, ktorú pravidelne dostávam od niektorých účastníkov mojich prednášok alebo od médií je, koľko krajín som už navštívila.

Dospela som k názoru, že ma táto otázka neinšpiruje a prajem si, aby sa ma na to ľudia nepýtali. Prečo? Lebo som začala mať pocit, že doba dospela do momentu, kedy nie sú dôležité hlbšie hodnoty, ale všetko sa vyhodnocuje číslami a čím je to číslo vyššie, tým je to lepšie.

Ak by som chcela, tak môžem navštíviť všetky krajiny na svete. V podstate si myslím, že so slovenským pasom ich môže navštíviť každý jeden, ktorý po tom naozaj túži.

Je pointou ísť všade? Dá sa vôbec vidieť všetko?

Kedysi som cestovala rýchlo a za niečo vyše roka som navštívila 20 krajín. Bolo to úžasné, ale na druhej strane to bolo veľmi únavné a ja som mala pocit, že sa všetkého dotýkam len tak, “z povrchu”. Ďalšia hranica, ďalšia pečiatka, ďalší travel buddies, ďalšie zážitky.

Keď som po prvý krát prišla na Bali, bola som veľmi unavená. Na začiatku ma to tu neoslovilo, ale už sa mi nechcelo pokračovať nikam inam. Veci sa pre niečo dejú, a to že som na Bali ostala dlhodobo zmenilo môj názor na cestovanie a najmä na podstatu cestovania.

Bali je jedným zo 17 000 ostrovov rozmanitej Indonézie, v ktorej by som mohla cestovať aj roky, aby som ju naozaj spoznala. Viem, že sa tak nestane, a tak som sa začala sústreďovať len na to podstatné. Selektujem miesta, ktoré sú pre mňa niečím naozaj špeciálne, čo znamená, že je tam buď jedinečná príroda, kultúra alebo vhodné podmienky na surf. Netúžim vidieť veľa chrámov, lebo mi aj tak pripadajú všetky podobné. Netúžim mať selfies na všetkých plážach s bielym pieskom na Bali, lebo viem, že za pár mesiacov, keď začne pršať, bude na tých plážch toľko odpadu, že ma z toho bude bolieť srdce.

A to sa pre mňa stalo podstatou cestovania. Tým, že som ostala dlhšie, prenikla som do podstaty problémov a kultúry a môžno sa mi s niečím podarí pomôcť a situáciu zlepšiť. Takéto myšlienky ma inšpirujú oveľa viac, ako listovanie si v pase a rátanie pečiatok.

Čo na cestovaní inšpiruje vás?

S láskou z Bali,
Silvia

SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU” 

Som marketérka na voľne nohej a špecializujem sa na marketingovú stratégiu, obsah webov, blogov a sociálnych sietí. Rada tvorím obsah, ktorý userom prinesie hodnotu a zároveň pomôže predať viac užitočných služieb či produktov. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si mobilnú kanceláriu do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.

 

28 Shares

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *