Sociálne siete sú veľmi živý organizmus. Je to zmes technológií, platformiem, ale najmä rôznych ľudí, ktorí sociálne siete formujú. Pracujem viac ako desať rokov v online marketingu a môžem povedať, že nepoznám iné odvetvie digitálu, ktoré by sa tak rýchlo transformovalo. Social media budú aj v roku 2020 pre mnohých zábavou, zdrojom informácií a komunikácie, ale aj narastajúcou e-commerce platformou, ktorá ponúka možnosť produkty nakúpiť.
Social media ako e-commerce platformy
Nie je novinkou, že na Facebokou sa už niekoľko rokov dá vytvoriť “SHOP” a produkty fanúšikom stránok ukázať a otagovať. V novemberi 2019 však Facebook uviedol v USA novú funkciu “Facebook Pay”, ktorá má uľahčiť platby na platformách ako Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger. Followeri tak budú môcť kliknúť na otagovaný produkt a zakúpiť ho bez toho, aby z danej platformy vôbec odišli na web. Možnosť check-outu priamo cez social media slovenských klientov som ešte nevidela, túto funkciu budem podrobne sledovať a v aktuálom čase vám o tejto téme určite napíšem viac.
Dáta, dáta, dáta
Zber dát z profilov social media užívateľov je enormný a na jeho základe vzniká množstvo príležitostí. Všetci dúfame, že len tých pozitívnych. Presne cielená reklama a remarketing bude v roku 2020 ešte viac vyladený a reklamy budú efektívnejšie. Hovorí sa o nahrádzaní PPC manažérov automatizáciou, ich dôležitosť však v celom procese nepominie. Je nutné, aby niekto kampane analyzoval a vedel z nich vyvodiť ďalšie postupy.
Autentický Instagram alebo dokonalosť je „OUT“
O dopade social media na ľudskú psychiku sa už aktívne komunikuje. Instagram po celom svete testuje skrytie lajkov u rôznych ľudí. Na Slovensku testujú aj mňa, pretože mi z osobného a niektorých klientských profilov lajky zmizli. Ďalší dôvod testu na Instagrame je ten, že práve kvôli túžbe užívateľov mať dokonalé príspevky, a tak dostať množstvo lajkov a followerov, zmizli časté príspevky a ich počet sa neustále znižuje. Práve skrytie lajkov má zvýšiť pravidelnosť publikovania a odbúrať tlak byť v roku 2020 na social media dokonalou bytosťou… z vlastnej skúsenosti vám môžem potvrdiť, že mi tá viditeľnosť lajkov vôbec nechýba.
Twitter sa zbavuje botov
Pre tých klientov, ktorí podnikajú medzinárodne a najmä v odvetviach IT, e-commerce alebo konzulting odporúčam používanie Twitteru. Túto sociálnu sieť je dobré vnímať ako ďalší spôsob, ktorý pomôže vaše produkty či služby vyhľadať, teda nájsť. Pozitívnou správou je, že Twitter bojuje proti botom, čiže likes a follow budú naozaj reálne.
LinkedIn Groups
V roku 2019 sa rozšírilo, že algoritmy na LinkedIn fungujú lepšie ako na iných social media a zrazu sa táto sociálna sieť stala akýmsi Instagramom profesionálneho života. Na LinkedIn odporúčam komunikovať profesionálne, autenticky a ľudsky. Byť online “kolegom”, ktorý iným poradí a podzdieľa skúsenosti či výzvy. Veľmi dobrým nástrojom na taký typ dialógu (a nielen monológu) sú LinkedIn skupiny.
Mladý brat TikTok
Americké social media zostali zaskočné relatívne novou čínskou apkou, ktorá má už 800 miliónov užívateľov po celom svete (Október 2019). Medzi užívateľmi TikToku prevažuje najmä Generácia Z, ale aj Millenials. Práve 500 miliónov užívateľov pochádza z Číny, v USA však TikTok mesačne používa 26.5 miliónov aktívnych užívateľov. Táto platforma je založená na dlhodobom trende digitálu, a tým je video. TikTok tvrdí, že priemerná dĺžka jednej návštevy na apke je takmer 5 minút, čo je dlhšie ako na Instagrame či Snapchate. A aj keď už teraz apka patrí medzi tie najviac používané, stále o nej máme málo údajov. Na Slovensku zatiaľ žiadne. Ja som si, ako každý nový veľký trend, apku stiahla a strávila som na nej hodinu. Je zrejmé, že pre budovanie značky, najmä pre generáciu Z a Millenials, svoje čaro má. Na prvý pohľad ma však neoslovila… priznávam však, už asi nepatrím medzi cieľovkou 🙂
Premyslený Influencer marketing
Progres vo funkcionalite Instagramu naznačuje, že sa vyvíja do appky, ktorá pomôže nájsť vhodných influencerov pre dané odvetvie. A to je určite zaujímavým trendom pre online marketing 2020! Cieľom je efektívnejšia spolupráca medzi značkami a influencermi. Pridajte k tomu možnosť otagovania a check-outu na platforme a influenceri vám pomôžu priamo zvýšiť konverzie. Analytika a dáta influencerov sa tak stanú oveľa transparentnejšie a už vám nebudú musieť posielať screen shoty ich profilov… Viacero klientov sa ma pýta na efektívnosť spolupráce s influencermi v roku 2020 a ja hovorím áno… vyberte si však takých, ktorí majú pre vaše odvetvie význam a reálny dosah. Radšej mikro influencerov (v slovenských číslach majú 2-5 tisíc followerov), ktorí s vašou cieľovkou aktívne komunikujú, ako makro influencerov, ktorých hlas sa v generickom publiku stratí.
Interaktívne stories
Príbehy, alebo stories na social media boomujú. Momentálne sú azda tým najautentickejším a najinteraktívnejším obsahom, ktorý social media prinášajú. V roku 2020 využívajte všetky funkcionality ako napríklad otázky, hlasovanie, označenie miesta či obsah vytvorený užívateľmi, teda fanúšikmi vašich profilov. Vtiahnutie do deja značky a následný predaj je aj vďaka stories efektívny.
Globálne sociálne kampane
Sila sociálnych sietí je nezadržateľná. Jej komunity vedia bleskurýchlym spôsobom komunikovať. Uvidíme viac a viac globálnych kampaní na pomoc rôznym kauzám, či zbierkam. Ako napríklad už teraz v januári, kedy sa milóny ľudí po celom svete rozhodli pomôcť katastrofálnym dopadom ničivých požiarov v Austrálii. Social engagement kampane dávajú priestor aj značkám, ktoré sa môžu zapojiť a pomôcť dobrej veci.
Čo dodať?
Social media budú v roku 2020 opäť napredovať. Je na vás, aby ste sa zamerali na tú najdôležitejšiu sieť pre vašu cieľovú skupinu a pravidelne a aktívne ju rozvíjali. Našim klientom vždy opakujem, že menej je viac. Komunikujte autenticky a hodnotne, vyhnite sa príspevkom, ktoré nemajú dôvod, aby niekoho zaujali. Ak vás zaujímajú ostatné trendy v digitálnom marketingu, prečítajte si ďalšie články na našom blogu. Ak sa chcete o digitálnom, content či social media marketingu poradiť, sme tu pre vás: silvia@studioinbound.com