Keď som pred 10timi rokmi končila Obchodnú fakultu Ekonomickej Univerzity, písala som diplomovú prácu. V záverečnej práci som sa zamerala na vytvorenie reklamnej stratégie pre digitálne fotoaparáty a jeden z modelov propagácie, ktorý som navrhla, bola spolupráca s blogermi. Pod pojmom blogeri som v tej dobe myslela novinárov, ktorí mali na starosti testovanie nových produktov. Pre univerzitných skúšajúcich to znelo futuristicky, ale už o dva roky som vďaka spomínanému nápadu dostala dobrý job v Dánsku a venovala som sa kampaniam pre uvázdanie nových globálnych produktov, ktoré boli podporené blogovaním.
Preskočím 10 rokov experimentovania, tápania, ale aj dosahovania úspechov s vlastnými či firemnými blogmi a poviem vám, prečo si myslím, že blogovanie je to užitočná a efektívna aktivita, ktorá dlhodobo prináša „biznis ovocie“.
10 dôvodov, prečo je dobré rozvíjať osobné či firemné blogovanie
1. Budovanie značky
Nezáleží na tom, či ste jednotlivec alebo firma. V oboch prípadoch sa dá blogovať a zdieľať tak osobné alebo firemné hodnoty. Žijeme v dobe rýchlych informácií, a preto je dôležité cieľové publikum zaujať inak. Posty na Facebooku a občasné tlačové správy nestačia.
Blog zabezpečí rast stabilnej a hodnotnej značku na trhu.
2. Vlastné PR a novinky
Nie je lepší informačný kanál ako ten vlastný. Hoci na začiatku budete mať menej čitateľov, resp. followerov, budú to vaše riadky a slová, ktoré píšete a za ktorými si stojíte. Žiaden novinár, PR agent alebo redaktor vtipnej relácie vás nespropaguje lepšie ako vy sami.
3. Spolupráce a príležitosti
Ak vy alebo váš tím, vydržíte blogovať niekoľko mesiacov, prirodzene sa objavia príležitosti na obchodné partnerstvá či mediálne spolupráce. Sami zájdete rýchlejšie, ale spolu zájdete ďalej. Tak je to aj pri blogovaní. Môj tip je si vedieť starostlivo vybrať, s kým sa do online spolupráce pustíte. Vyberajte si na základe vašich osobných a firemných hodnôt, biznis cieľov a cieľového publika.
4. Podpora predaja produktov a služieb
Ak je blogovanie váš hlavný predajný nástroj, je veľmi dôležité pochopiť, ako monetizovať blog (v článku nabudúce). Ak blogovanie využívate ako jednu z komunikačných taktík marketingovej stratégie, bude výborným nástrojom na propagáciu a zdieľanie príbehu jednotlivých produktov, servisov, členov tímu či výsledkov firmy.
Blogovanie vám pomôže predať viac.
5. SEO a content marketing
Hore ruku, kto ešte nepočul výraz: “Content is the king.” Znamená to, že obsah je kráľ a myslí sa tým obsah na vlastnom webe či blogu, či obsah na iných webových stránkach. O funkciách online obsahu vám v budúcnosti rada napíšem viac, teraz je dôležité pochopiť, že každé relevantné a hodnotné kľúčové slovo, výraz či veta vám môžu pomôcť vystúpiť na vyššie pozície v Googli (a tým pádom opäť predať viac).
6. Dôveryhodnosť a budovanie autority
Je lacnejšie niečo predať vracajúcemu sa zákazníkovi, ako neustále získavať nových. Blogovanie je forma prejavu, ktorá, ak je vykonávaná správne, prinesie zákazníkov a zároveň s nimi bude udržovať dlhodobý vzťah. Bude to váš priestor na budovanie dôvery a autority v odvetví, odpovedanie na často kladené otázky alebo šírenie inovatívnych a vznešených myšlienok.
7. Odlíšenie sa
Aj v tom najkonkurenčnejšom prostredí sa dá odlíšiť. Niekedy stačí len jedna veta alebo odstavec a user pochopí, za čím si stojíte a prečo nakúpiť práve od vás. Mať jedinečný blog je náročné a je to projekt, ktorý sa buduje roky.
8. Autentickosť
Som toho názoru, že na webe sme už všetko videli. Najmä množstvo článkov na tú istú tému, podobné fotky, ktoré sú z fotobanky a citáty, ktoré možno kedysi povedal Buddha. Ak chcete blogovanie využiť na odlíšenie sa od davu, buďte autentickí a reální. Takú značku a obsah vám nikto nepreberie a produkovanie takého obsahu vám pomôže sa ešte lepšie vyjadriť aj v offline svete.
9. Kreativita
Blogovanie má veľmi veľa foriem. Ja to vnímam tak, že je to akákoľvek online aktivita, ktorá je pravidelná a návštevníkom prináša nejakú hodnotu. Klasicky sa pod blogovaním skrýva písanie článkov, môže to však byť aj tvorba videí, fotiek, gifiek či podcastov. Vyberte si formu publikovania, ktorá je vám kreatívne a aj technicky najbližšia. Všetko, čo sa pri tom naučíte sa vám zíde pri každom ďalšom projekte či biznise.
10. Zábava a realizácia
Aj firemné blogovanie môže byť zábava. Zrazu sa pristihnete pri rozhovoroch s kolegami, ktorí sú zodpovední za rozvoj malého a revolučného čipu. Vymyslieť to, ako to na blogu opísať ľahké nebude, ale o to bude celý proces zábavnejší (aspoň pre nerdov ako som ja). Ak sa bavíme o písaní blogu osobného, tak je to podľa môjho názoru lepšie strávený čas, ako mudrovanie pri pive či sledovanie seriálov + nikdy neviete, kedy sa to obráti na biznis.
PRO BLOGGER TIP
Blog je krásny priestor na jednu fantastickú aktivitu: Zapojte vlastnú komunitu, zákazníkov, biznis partnerov či fanúšikov. Píšte o nich a vytvárajte obsah a produkty spolu s nimi. Vráti sa vám to niekoľko násobne.
NOMÁDSKY TIP
Ak sa živíte blogovaním, predpokladám, že pracujete najmä online. Vedeli ste, že môžete pracovať z rôznych miest?
ZÁVER
Blogovanie je umenie, ktoré môže byť hobby alebo aj ťažký biznis. V oboch prípadoch vás to musí baviť a v určitom štádiu sa treba obklopiť tímom ľudí, ktorých to baví tiež a sú zruční. Last but not least, tu sú moje najobľúbenejšie blogy zo sveta:
Firemný storytelling: INNOCENT DRINKS BLOG
Edukačný blog (+mega optimalizovaný): NEIL PATEL BLOG
Osobno-podnikateľský blog: MARIE FORLEO
Kreatívne-osobné blogy (ktoré vedia krásne predať): MARK MANSON a SETH GODIN
Aké sú vaše obľúbené osobné či firemné blogy?
Aloha z Bali,
Silvia
SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU”
Som marketérka na voľne nohej a špecializujem sa na marketingovú stratégiu, obsah webov, blogov a sociálnych sietí. Rada tvorím obsah, ktorý userom prinesie hodnotu a zároveň pomôže predať viac užitočných služieb či produktov. Viac informácií o mojej ponuke je na www.studioinbound.com. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si mobilnú kanceláriu do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.