Balazs Szarka je graficky dizajnér na voľnej nohe, ktorý pochádza z dedinky Mostová. Balazsa, alias Baliho som spoznala cez Twitter. V tom momente som sa nachádzala v Kodani, keď mi zrazu niekto zo Slovenska „lajkol“ tweet o digitálnom nomádstve. Prekvapilo ma to, pretože som nebola zvyknutá na to, že by niekto z našej krajiny reagoval na môj účet na Twitteri. Balimu som napísala a neuveriteľné bolo to, že sa práve s kamoškou chystal na výlet do Kodane. Navrhla som im stretnutie, ukázala som im Kodaň a s Balim sme sa skamarátili. O rok neskôr mi vytvoril logo a branding pre Studio Inbound, vtedy začínajúce content marketingové štúdio. Myslím si, že odviedol super prácu a som mu za to vďačná. Myslím si aj to, že má Bali čo myšlienkovo a vizuálne ponúknuť, a preto som si ho ako prvého vybrala do série rozhovorov o práci na diaľku, nomádstve a o ceste…
Graficky dizajnér na voľnej nohe
Pracuješ na voľnej nohe (freelance). Ako si sa k tomu dostal?
Dlho som pracoval full-time. V rôzných firmičkách a v dvoch veľkých slovenských agentúrach. Popri full-time práci som doma vždy klikal nejaké projekty, takže tá zmena a cesta k freelancingu bola prirodzená a pomerne bezproblemová. Túto cestu som zvolil kvôli zmene, pretože ma nebavil monotónny život. Ráno do práce, a potom domov. Bral som to tak, že keď to nevýjde, tak si opäť nájdem full-time job a hotovo.
Čo bolo na začiatku freelancingu najťažšie? Ako si to vyriešil?
Najťažšie na prechode si bolo nájsť ten správny balans medzi prácou a „neprácou“ a samozrejme mať stály cash-flow. Aby to nebolo také ľahké, tak som po prechode na freelancing odišiel do Anglicka. Povedal som si, že keď budem vedieť žiť na voľnej nohe v Anglicku, podarí sa mi žiť a pracovať všade v Európe. Našťastie mi veľmi pomohli bývalí kolegovia a známi. Či už z agentúr alebo kamoši kamošov. Posúvali mi rôzne projekty a joby, a potom pomaly pribúdali klienti z Anglicka. K tým som sa dostal cez ľudí z coworking space, kde som pracoval.
Na akých projektoch momentálne pracuješ?
Momentálne je pre mňa top prioritou fotenie. Grafiku robím už viac ako 9 rokov a zisťujem, že za tie roky to pre mňa už asi nie je dream-job (aj keď je, ale nie je). Sedieť na mieste a čumieť do monitoru denne viac ako 8 hodín ma už nebaví tak, ako kedysi. Samotná tvorba ma ale baví rovnako. Všetci vieme, že keď si na voľnej nohe, tak nerobíš iba to, čo chceš. Musíš si svoj čas naplánovať, musíš si sám sebe robiť account manažéra a dohadovať veci cez email, Skype, atď. Pol dňa zabiješ s tým, že odpisuješ, zisťuješ, komunikuješ. A to si ešte žiadnu reálnu prácu nespravil. Preto na víkendy a do budúcnosti plánujem výlety či dobrodružstvá, aby som mohol čo najviac fotiť a byť v prírode. Možno raz spravím kariérnu zmenu a stanem sa fotografom na voľnej nohe. Držte mi palce, alebo mi s tým kľudne pomôžte. Budem vám za to turbo-vďačný!
Príroda dobíja vaše baterky.
O destinácii
Podľa čoho si vyberáš destinácie, odkiaľ pracuješ na diaľku, resp. online?
Cesty vačšinou neplánujem. Mám vyhliadnuté miesta, kde by som chcel ísť, a keď nájdem lacnú letenku, idem. Alebo spontánne odídem na krátky pracovný výlet. Preferujem chladnejšie destinácie (do maximálne 25 stupňov). Vyššia teplota mi nerobí dobre a nedokážem nič spraviť, nieto ešte pracovať a rozmýšľať.
Kde si sa zatiaľ cítil najpríjemnejšie a vedel si odtiaľ aj produktívne pracovať?
Zatiaľ mi bolo úplne top v Portugalsku, na Madeire a v Bulharsku. Aj v Anglicku som toho zažil dosť a pocestoval som, keď sa dalo. Nezvyknem mať problémy s produktivitou. Keď je dobrý internet a nemám pokazené slúchadlá, dokážem pracovať odvšadiaľ.
Akú najväčšiu výzvu si zažil pri nomádskom pobyte? Ako si to vyriešil?
Najvačšia výzva pri nomádení… hmmm. Zo začiatku som mal ťažký batoh. Teda nie tažký… Extrémne tažký batoh! Amatérske začiatky, však? 🙂 Rok cestovania som pretrpel s 35 kilogramovým batohom, a potom som si povedal, že takto už nikdy v živote nikam nepôjdem. Optimalizoval som svoje veci a teraz sa už dokážem zmestiť do 25kg. Mám tam aj stan, spácak, fotografické veci, laptop a ďalšie „debiliny“.
Vedel by si si predstaviť ostať žiť niekde dlhodobo?
Ešte som nad tým nerozmýšľal, ale určite by to mala byť destinácia, kde sú hory a lesy. Kľudne aj Stredné Slovensko. Milujem severskú prírodu. Keby som si mal teraz vybrať tak asi Švédsko, Nórsko alebo Island. Mimo Európy ma veľmi lákaju destinácie ako Aljaška, Yukon alebo Britská Kolumbia.
O tvojej komunite
Vyhľadávaš na nomádskych cestách nejaké komunity? Máš obľúbený co-working space, kaviareň alebo podujatie?
Na cestách nevyhľadávam veľmi komunity ľudí, ktorí žijú podobne ako ja. Ostal by som v tej svojej bubline, a to nerád. Vačšinou som býval v hosteloch, a keď sa dalo, cez víkendy som bol v stane. Keď som mal dosť chrápajúcich a nepraktických ľudí z hostelov, dal som si samotársky „chill“ v apartmáne. Co-workingy som využíval, kde sa dalo a kde nie, tak som pracoval z hostelov a z kaviarní.
Spomínaš si na tú najzaujímavejšiu osobu, ktorú si na cestách stretol?
Najzaujímavejšia osoba, ktorú som stretol bol „týpek“, ktorý prešiel cez pol sveta peši. Stretli sme sa v Macedónsku, v hosteli v Skopje. Mám pre neho najväčší rešpekt. Momentálne sa nachádza vo Francúzku. Ak chcete, môžete sledovať jeho cestu.
Kto/čo ťa inšpiruje?
Fuu, je toho veľmi veľa. Čo sa týka vizuálno-lifestyle inšpirácii, posledné roky asi najviac Chris Burkard, ktorého fotky pozná asi každý, potom celý camp4collective crew, Paul Nicklen. Zo Slovenska je to Šimon Trnka a celkovo všetko okolo prírody, kempovania, fotenia a samozrejme nezvyčajných destinácií.
Zvyknúť si na luxus je to najhoršie, čo v živote môžete spraviť!
Tipy pre ostatných
Ako začať pracovať na diaľku, resp. ako digitálny nomád?
Na diaľku môže pracovať každý a nepotrebuje k tomu ani komp a ani internet. Musí to ale byť človek, ktorý má komfortnú zónu mierne mimo normálu. Existuje veľa webstránok, ktoré radia ako na nomádstvo. Veľkou výhodou je, keď máte prácu ktorú viete robiť na diaľku z počítača a už máte zopár stálych klientov. Ak chcete cestovať „on budget“, tak vám odporúčam stránku Workaway.info. Môžte skombinovať prácu na diaľku na počítači s workaway výletmi. Budete tak mať ubytovanie zadarmo a vo väčšine prípadov aj jedlo. V dnešnej dobe je naozaj veľa možností.
Ktoré sú tvoje TOP 3 obľúbené online tooly?
Patrí medzi nich to-do list Wunderlist.com, ktorý ale vačšinou riešim aj v notesoch. Často využívam Toggl.com, ktorý slúži na „trackovanie“ času pri projektoch. Klasické tooly, ktoré používam a pozná ich asi každý: Dropbox, Google Drive, atď. Na smartfóne mám obľúbenú appku OsmAndMaps (osmand.net/). Môžte si stiahuť mapy do komplet offline režimu a v tých mapách nájdete úplne všetko. Napríklad vyznačené miesta na pitnú vodu, všetky možne hiking trails, cesty, necesty, kontúrne línie. Základná verzia tejto appky je zadarmo a za príplatky sú tam samozrejme extra veci.
Máš nejaký digitalno-nomádsky hack?
Menej je viac.
Každý niekedy zažije kreatívny blok. Ako to riešiš?
Keď mám kreatívny blok, tak utekám do lesa stanovať. Kľudne aj sám. Niekedy si treba pokecať sám so sebou a nemať okolo seba „noise“ a názory ostatných, ktorí vedia vždy všetko lepšie. Plus: Príroda dobíja vaše baterky.
O budúcnosti
Tvoj skrytý talent…
Môj skrytý talent? Haha, fakt neviem. Talent je podľa mňa blbosť.
Tvoj dream projekt…
Môj dream projekt je zdokumentovať nejakú expedícu. To by som bral, aj keby som zato nedostal ani cent. Alebo nafotiť lookbook pre nejakú outdoorovú značku. A keď nič z tohto, tak mať vlastnú pekáreň a predávať koláčiky, haha.
Záver
Prečo robíš to, čo robíš?
Tento životný štýl som si zvoli preto, lebo neznášam monotónnosť. Nastupovať na rovnaké autobusy, vlaky a prechádzať sa stále po tých istých miestach. Mám možnosť vidieť nové miesta, stretavám nových ludi. Otvarajú sa mi nové možnosti, mám stále nové nápady, spoznávam nové veci a problémy. Viem, že to bolo napísané už milión krát, ale musím to zopakovať: Cestovanie otvará oči úplne najviac. Už prvý rok, ako som sa dal na túto cestu, som zistil, že problémy, ktoré som riešil pred tým, boli úplne blbosti a zbytočnosti do života. A ešte takú moju “múdrosť” sem zadelím: Zvyknúť si na luxus je to najhoršie čo v živote môžete spraviť!
Pre viac informácií…
Pozrite si Baliho:
– Dizajnérske portfólio: www.szarka.me
– Fotografické portfólio: www.szarka.photos
– Instagram : www.instagram.com/szarka.me
Balimu veľmi pekne ďakujem za rozhovor a prajem mu veľa úspechov v práci, pri fotografovaní a najmä na cestách.
Majte sa krásne,
Silvia
SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU”
Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.
Super článok a krásne fotky. Zaujímalo by ma, či ich fotil mobilom alebo ťahá sebou klasický foťák. Inak tento sposob života patrí budúcnosti, generácia narodená v 90.tkach už nevyžaduje hromadenie majetkov, ale skor voľnosť pohybu.
Ahoj Lucia! Som rada, že sa ti článok páčil 🙂 Balazs so sebou určité ťahá aj fotáky a inú techniku, ináč by jeho ruskak nemal „až“ 25kg. Snáď nám k tomu niečo v komentoch povie aj on sám.
Cauko Lucia, dobre pises. Treba ist na vsetko minimalisticky. Som rad ze sa ti lubia moje fotky a ano vlacim so sebou vzdy fotak, stativ, filtre a objektivy.
Ahojte
super článok dozvedal som sa veľa zaujímavých vecí aj cestovania aj práce na diaľku.
Dúfam že sa nenahneváte alebo tak Aleee chcel som sa spýtať ako to je tým zamestnávateľmi s tých stránok alebo teda s tými fotkami treba faktúru alebo ako to riešite . Alebo máte živnosť —-sročku aaa kde na slovensku?
ak by ste mohli aj na toto odpovedať bol by som vám veľmi VĎAČNÝ
Čau Martin, som rada, že sa ti článok páčil a dozvedel si sa nové veci. Ja mám s.r.o. na Slovensku, a tak má aj Bali. Najlepšie je sa vždy poradiť s účtovníkom, a prebrať výhody/nevýhody živnosti vs. s.r.o., u každého to môže byť iné 🙂 nech sa darí!