Keby nebolo surfingu, pokračujem v bežnom cestovaní po veľkých mestách, pamiatkach a občasných výletoch do prírody.
Surfing mi zmenil život.
Ako inak …
… by som sa dostala na jedinečné miesta a mala na nich výhľad z magického oceánu, počas toho, ako čakám na vlnu?
… by som pravidelne vídavala korytnačku v jej prirodzenom prostredí?
… by som sa stále utvrdzovala v tom, že proti prírode sme také malé nič a na pár hodín sa stala jej súčasťou?
… by som sa toho toľko naučila o svete a o sebe?
… by som bola fit ako nikdy predtým? (Rozumej, žiaden iný šport ma tak nebaví).
Ďakujem sile, ktorá ma inšpirovala surfing vyskúšať a kamarátkam za zorganizovanie prvého surf campu, ktorý ma aktivoval.
Miesta, na ktoré ma priviedol surfing
1. Taghazout, Maroko
Kde bolo tam bolo, na pobreží severo-západnej Afriky, leží dedinka Taghazout. Tam som skúsila surfovať prvý krát, aj keď mi to vôbec nešlo. Maroko ma očarilo svojimi vôňami, trhmi a tajinom – jedlom, ktoré sme si raz spravili na pláži a jedli ho rukami.
2. Sagres, Portugalsko
Tam, kde sa končí európsky kontinent, začína nebádané a divoké pobrežie. Atlantický oceán je tu studený a jeho vlny sú rýchle. Portugalsko je skrytý diamant nášho kontinentu a ja tam raz budem žiť. Tu som chytila prvé mikro vlnky.
3. Arica, Čile
Prvý krát v Tichom oceáne. Moja prvá vlna v Južnej Amerike bola v Čile. Surfovať som síce takmer nevedela, nebála som sa však mrazivé čilské vlny skúsiť. Pláž v Arice bola plná vtákov a ležal tam aj mŕtvy tuleň. Ak sú vo vode tulene, sú tam aj iné divé zvery…
4. Máncora, Peru
Peru je krajinou mnohých tvárí. Na Slovensku si ho väčšinou spájame s mystickým a turistickým Machu Picchu. Peru má zaujímavú kultúru a vynikajúce jedlo, a okrem toho aj množstvo výborných vĺn. Jedna sa volá Chicama a je to najdlhšia ľavačka na svete. Keď som tam bola, tak som ju nesurfovala, a preto ma láka. Raz sa tam vrátim.
5. Montaňita, Ekvádor
Veselé to časy, zažila som v Ekvádore… Boli sme štyri kamošky (Havaj, Kalifornia, Austrália a Slovensko) a niekoľko týždňov sme cestovali spolu. V Montaňite práve prebiehali Majstrovstvá sveta v Master Surfe (nad 35r.) a my sme sa ani náhodou nenudili. V pamäti mi však ostal jeden silný zážitok, o ktorý sa s vami chcem podeliť. Vo vode nám tipy dávala sama Layne Beachley, Austrálčanka, ktorá je 7 násobnou majsterkou sveta v surfingu. Videla nás, ako sme sa trápili, tak k nám pripádlovala a dala nám tipy. Stay humble.
6. Park Tyrona, Kolumbia
Kolumbia nie je surferský raj a ja som sa tam odhodlala ísť do vody len raz. Vlny boli divoké a keď som s jednou kočkou z hostela vstupovala aj so surfom do vody, narazila do nás silná vlna. Surf jej rozrazil peru a ona od šoku takmer omdlela. Vytiahla som ju z vody a našťastie sa jej nič vážne nestalo. Keď som sa jej spýtala, koľko hodín s inštruktorom predtým absolvovala, povedala že ani jednu. Decká, nebláznite. Oceán je silný element, nenechajte sa jeho peknými vlnkami oklamať.
7. Ostrov Margarita, Venezuela
Keby vo Venezuele nebol taký režim, aký tam momentálne je, možno by som vážne uvažovala nad dlhým nomádskym pobytom. Táto krajina má všetko. Neskutočnú prírodu, veselých ľudí, dobrú hudbu, jedlo a aj optimálne vlny. Nie sú svetové, ale stačia na to, aby sa v nich človek zabavil.
8. Santa Teresa, Kostarika
Pláž Santa Teresa v Kostarike je jedným z tých magických miest na svete, kde sú výnimoční ľudia a nádherné západy slnka. Strávila som tu tri týždne surfovaním a pochopila som, že to bude beh na dlhé trate.
9. San Jual del Sur, Nikaragua
Stáť na skale a dívať sa dlho na vlny. Bez pohnutia. Nasávať ich energiu, to, ako sa dvíhajú a lámu. Môžem to robiť každý deň a presne tak som žila, keď som cestovala v Nikarague.
10. Niekde v Salvádore
„A čo, ak mi to nepôjde?“ Pochybovala som o sebe, o surfe, o všetkom. Salvádor bol moja dlhodobá zastávka a naučila som sa tu to, že keď naozaj chcem, tak ma nič nezastaví. Tu som si kúpila prvý surf a naozaj som sa do surfovania a vlastného podnikania obula.
11. Puerto Escondido, Mexiko
Láska. To je moja spomienka na Puerto Escondido. Okrem toho aj obrovské vlny, na ktoré museli profesionálnych big wave surferov voziť na jet ski, lebo ináč by im tá vlna mohla veľmi ublížiť. Mexiko je asi moja najobľúbenejšia krajina.
12. Bali, Indonézia
Bali je taký Disneyland. Tento ostrov mi dal veľa a ja sa sem rada vraciam. Vlny sú tu prvotriedne a aj keď sú veľa krát obsadené inými, nemám problém sa podeliť. Bagus life znamená good life.
13. Lombok, Indonézia
Krištáľovo čistá voda a ostrý korál. Taký je ostrov Lombok, o ktorom sa hovorí ako o Bali pred 20 rokmi. Myslím si však, že Lombok je iný a má svoju vlastnú energiu a kultúru. Oplatí sa tu stráviť pár týždňov a trebárs aj so surfom začať.
14. Sumbawa, Indonézia
Expedícia Sumbawa mi potvrdila, že sa ako surferka mám stále čo učiť. Vlny boli rýchle a korál nás nešetril. Sumbawa je ešte neobjavený ostrov a je to divočina, ako sa patrí. Neviem sa dočkať, kedy sa tam vrátime.
Kam povedú moje ďalšie surferské cesty? Pohľad mám namierený na Sumatru a Jávu…
Kde surfuješ ty? Aké bolo tvoje naj surferské miesto a prečo?
Podeľ sa o to so mnou, poteší ma to. Surfcampy ani nič podobné neplánujem. Píšem to tu len tak… z lásky k oceánu ♥
Good waves,
Silvia
SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU”
Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.