Ako si zarobiť online, resp. prácou na diaľku?

Aloha! Ak chceš vedieť „Ako si zarobiť online, resp. prácou na diaľku?“ si na správnej doméne. Táto téma ma zaujíma už vyše tri roky, teda od času, kedy som sa stala freelancerkou, aby som mohla pracovať z rôznych miest.

Vďaka technológiám a internetu sa nám otvorili úžasné možnosti práce na diaľku, ktorá nám dovoľuje pracovať z domu, z kaviarní, z coworking spaces alebo aj z iných kontinentov.

Ja sa živím ako freelancerka v online marketingu a väčšinu roka trávim na Bali alebo na cestách. Pre ľudí, ktorí takýto životný štýl nežijú, to môže znieť ako dlhodobá dovolenka, ale nie je to tak. 

Bez práce nie sú koláče a na bežný život si treba zarobiť. Ak sa k tomu pripočítajú výdavky na cestovanie, poistenie alebo dlhší nomádsky pobyt v zahraničí, je dôležité mať pravidelný príjem, aby nedošlo k stresujúcim situáciám. A nehovorím len o tých, ktorí popri práci na diaľku cestujú. Je veľa takých, ktorí netúžia po cestovaní a z rôznych dôvodov chcú pracovať z domu.

V tomto článku by som vám chcela priblížiť možnosti práce na diaľku, resp. práce, ktorá vám umožní zarábať z rôznych miest.

Ako sa dá zarobiť prácou na diaľku?

Za posledné roky, od kedy si veľmi intenzívne všímam ľudí, ktorí pracujú z rôznych miest, som odpozorovala tri skupiny tých, ktorí pracujú na diaľku a popritom môžu cestovať (Ak cestovať chcú. Veľa z nich necestuje, lebo im to z rôznych dôvodov nevyhovuje). 

Medzi týmito skupinami sú ľudia, ktorí chcú mať viac pohodlia a stability, a preto hľadajú prácu na diaľku pre stáleho zamestnávateľa. Potom sú to takí, ktorí chcú pracovať na voľnej nohe a ponúkajú svoje služby online. Do tretice sú to takí, ktorí chcú ísť ďalej, rozširovať ponuku a podnikať online.

Vymenovala som pre vás jednotlivé kategórie a pridala odkaz na rozhovor s priateľmi, ktorí jednotlivé skupiny a prácu na diaľku reprezentujú.

1. Práca na diaľku pre zamestnávateľa (Remote work)

V dnešej dobe je veľa ľudí, ktorí pracujú v kancelárii a pracovné úlohy vykonávajú najmä online. Teoreticky najjednoduchším spôsobom, ako s prácou na diaľku začať, je sa súčasného zamestnávateľa spýtať: “Môžem pracovať jeden deň v týždni z domu?”

Trend vo svete je taký, že stále viac a viac ľudí pracuje z domu. Ak sa osvedčí, že vieš pracovať na diaľku jeden deň v týždni, ďalším krokom môže byť týždeň práce na diaľku. Z domu, alebo z iného štátu.

Z vlastnej skúsenosti a aj od účastníkov mojich workshopov viem, že v realite to až také jednoduché nie je. Všetko závisí na dohode so zamestnávateľom, na tom, aká je vo firme pracovná kultúra, a aká je náplň práce.

Ak nie je možné pracovať na diaľku pre súčasného zamestnávateľa, druhou možnosťou je si spraviť prehľad firiem, ktoré prácu na diaľku umožňujú. Takýchto firiem je najviac v USA (72% z celkového počtu organizácií na svete), potom 7% v UK, 7% v Španielsku, 5% v Kanade a 2% v Nemecku (Zdroj: http://remoters.net/). Na Slovensku zatiaľ štatistiku firiem, ktoré dovoľujú zamestnancom pracovať na diaľku nemám, ale je to niečo, čo ma veľmi zaujíma a pracujem na tom!

Na hľadanie práce na diaľku exisuje veľa webstránok a ja osobne som začínala cez medzinárodný portál UpWork.com. Bolo to dobré na rozbeh, ale neskoršia konkurencia z celého sveta tlačila ceny práce veľmi dole. Webstránky, ktoré zvyknú mať kvalitnú ponuku práce sú: Remote Ok, AngelList, Remotive, FlexJobs, a Power To Fly.

 

ako zarobit onlinePrečítaj si rozhovor so Zuzanou Padychovou, ktorá riadi tím ľudí na diaľku.

 

2. Práca na voľnej nohe (Freelance)

Freelance alebo práca na voľnej nohe je ďalšou môžnosťou, ktorou sa dá zarábať z rôznych miest. Medzi nomádmi je práca na voľnej nohe veľmi populárna. Freelancing poskytuje väčšiu flexibilitu a slobodu, ako práca pre zamestnávateľa a zároveň nevyžaduje vysoké vstupné náklady a vyššie riziko ako online podnikanie.

Freelancer aktívnou činnosťou vykonáva služby pre klienta, riadi si projekty a cenotvorbu sám. Na druhej strane má väčšie množstvo rizika v tom, že o zákazky alebo o klientov príde.

Začať ako freelancer nie je najjednoduchšie. Na trhu si treba vybudovať meno, resp. portfólio a kvalitnejšie zakázky väčšinou prichádzajú až po nejakom čase.

Medzi povolania na voľnej nohe, ktoré sa dajú robiť online patrí toľko druhov, že by som potrebovala jeden celý článok, aby som ti ich aspoň z časti vymenovala. Zatiaľ spomeniem tie najklasickejšie, s ktorými sa stretávam: webdeveloper, grafický dizajnér, copywriter, fotograf, učiteľ jazykov, marketingový konzultant, …  

Z môjho pohľadu je freelancing zlatá stredná cesta k práci z rôznych miest. Ja som freelancerkou vyše tri roky a zatiaľ sa mi tento model zarábania vyhovuje.

praca_na_dialku_Balazs SzarkaPrečítaj si rozhovor s Balazsom Szarkom, ktorý pracuje ako grafický dizajnér na voľnej nohe.

3. Vlastné online podnikanie (Online Entrepreneur)

Online podnikanie je podnikanie s čímkoľvek, čo sa dá ponúknuť, promovať, predať a distribuovať online.

Jednou z možností online podnikania je vlastniť e-shop s fyzickými produktmi, manažovať ho online a nebyť nutne na mieste, kde sa produkty nachádzajú. O ich dispečing zo skladu či reklamácie sa môže starať niekto iný. E-shop môže mať aj takú podobu, že sa nachádza v rámci iného e-shopu, napr. na Ebayi alebo na Amazone.

Podnikať online sa dá aj prezentáciou produktov a služieb iných firiem na vlastnej, úzko vyprofilovanej webstránke (niche). Na základe prezentácie a odporúčania produktov dostáva majiteľ webstránky províziu z predaja od predajcov či výrobcov produktov (affiliate marketing).

Trendom posledných rokov je vytváranie a predaj informačných produktov, ktorými sú napríklad ebooky alebo video kurzy. Po anglicky sa človek, ktorý takto podniká, volá Infopreneur.  

Máš nejaké know-how, ktoré je užitočné pre iných? Začni o ňom blogovať, kontinuálne si buduj komunitu, marketuj seba alebo firemnú značku, vybuduj členskú zónu a komunite predaj tvoje know-how. (Viem, napísala som to zjednodušene, ale ono to ani oveľa komplikovanejšie nie je). 

Krásou informačných produktov je to, že keď už ich raz vytvoríš a zavesíš online, môžu sa predávať aj vtedy, keď spíš. Ide o takzvaný pasívny príjem, ktorý dostávaš aj keď aktívne nepracuješ. Za pasívnym príjmom je však veľa práce, aby sa rozbehol a neustále promovanie produktov po ich uvedení na trh.  

V online podnikaní sú môžnosti neobmedzené. Podstatou je, že treba byť kreatívny, mať zručnosti predajcu a nevzdať to. Na Bali som napríklad stretla pár online podnikateľov, ktorí vytvárajú a  predávajú video kurz, v ktorom učia dôchodcov, ako používať iPad. Kto by bol povedal, že aj také niečo sa dá predávať?

praca_na_dialku_viktor_vincej

Prečítaj si rozhovor s Viktorom Vincejom, ktorý sa živí affiliate marketingom a riadi viacero online magazínov.

Záver


Neexistuje presný recept na to, ako si zarobiť prácou na diaľku. Ak ešte len začínaš, vyskúšaj si spomenuté tri modely práce na diaľku a zisti, ktorý ti najviac vyhovuje. Rob to, čo ťa baví, v čom si dobrý a za čo ti aj zaplatia. To je asi jediný recept, ktorým sa riadim ja. Svojou cestou. Potrebuješ sa poradiť v téme práca na diaľku? Ponúkam Ti platenú konzultáciu „Ako zarábať na diaľku.“ 

Ak nechceš zmeškať články, alebo chceš byť informovaný/á o mojich podujatiach, registrujte sa na odber ALOHA emailu

PS: Tento článok bol napísaný z home officu na Bali.

S nomádskym pozdravom,

Silvia


SILVIA PÚCHOVSKÁ – AUTORKA “SVOJOU CESTOU” 

Som marketérka na voľne nohej, ktorá sa špecializuje na stratégiu, obsah a sociálne siete. Spolupracujem najmä s podnikateľkami a podnikateľmi, ktorí majú produkt (vlastný alebo v distribúcii) a potrebujú pomôcť s marketingovým plánom a s efektívnou online komunikáciou. Som veľkou fanúšičkou práce nezávislej na mieste, ktorá mi už po tretí rok dovoľuje odniesť si vlastnú mini kanceláriu niekam do trópov a aktívne surfovať. Momentálne žijem medzi Bratislavou a rajom surferov – Bali.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Ahoj,
  mam jednu chulostivejsiu otazku ohladne prijmu 🙂
  Nezaujima ma vyska ale skor dane. Akym sposobom a ci zdanujes svoj prijem. Mas slovensku zivnost?Kedze mozes mat medzinarodnych klientov akym sposobom funguje toto?

  Dik.

  Peto

 • Ahoj Peťo! Tvoja otázka vôbec nie je chúlostivá a je úplne k veci. Na Slovensku mám registrovanú s.r.o. Medzinároných klientov môžem mať úplne v pohode, náš zákon to rieši aj napr. paragrafom dane 7a. Pekný deň, Silvia

 • Pekny clanok 🙂 Na sk pracu z domu (zo zahranicia netusim co to obnasa) komplikuje legislativa. Presne takto som sa to opytal mojho zamestnavatela, robit 1 den v tyzdni z domu. Odpoved bola ze to musi schvalit hygiena, inspektorat prace, bezbecnostny technik, mat spravenu reviziu na el. , co v pripade prac. Urazu … Cize je to len na dohode o „neoficialnej“ praci z domu. Pripadne to vyriesi vztah so zamestnavatelom cez zivnost, sro..

 • Ďakujem za tvoj komentár Matúš 🙂 Presne také informácie sú podľa mňa zaujímavé, lebo je dobré sa o nich rozprávať „na verejnosti“ a nájsť spôsoby, ako veci zmeniť alebo upraviť. Neviem, nemám žiadnu stratégiu, len o tom debatujem 🙂

 • 🙂 no aj napriek tomu velke IT firmy (stovky zamestnancov) maju bezne home office. V extremoch na niektorych poziciach chodia do kanclu raz za 1-2 tyzdne na meeting. Neviem ako to maju legislativne osetrene, neverim zeby sa zaoberali byrokraciou.

 • Super, ďakujem za doplnenie. Svieti tam svetielko remote work nádeje 🙂